Dlaczego sklepy na Magento 2 są drogie? część 1

Dlaczego koszty i utrzymanie sklepów na magento 2 jest drogie? Co to znaczy drogie i czy napewno są aż tak drogie? Zapraszam do pierwszej części z cyklu.

Kiedyś zadzwoniła do mnie osoba pytając się o koszty wdrożenia magento 2, jak usłyszała cenę… to trochę się nasłuchałem o sobie i nie tylko… przykre to było.

No właśnie czemu są takie drogie, na oferii bez problemu znajdę ludzi co mi za 1000zł zrobią…

Zacznę od początku od tej strony technologicznej, zakładając, że wiesz jak Twój model biznesowy ma wyglądać, co chcesz sprzedawać, na jakie rynki itd. Tak jak dom potrzebuje solidnych fundamentów, tak samo magento 2 potrzebuję dobrego i wydajnego serwera.

Zapomnij na wejściu o hostingach współdzielonych takich od 150zł do 500zł rocznie (nazwa, home, zenbox, ibc, itp.), magento 2 zwyczajnie dostanie zadyszki, a sklep, który działa wolno nie sprzedaje…nie mówiąc już że na tego typach hostingów nie zainstalujesz inteligentnej wyszukiwarki np. Elastic Search, nie zainstalujesz dodatkowych mechanizmów cacheujących, nie zoptymalizujesz serwera itd.

Hosting dla Magento 2 to szybki VPS albo Public Cloud. Ja polecam klientom hosting Upcloud, dlaczego? Jest najszybszy i najtańszy i od 3 lat nie miał ani jednej awarii no i Polsce nic lepszego nie ma 🙁

Pamiętaj

Szybkość Hostingu wpływa na SEO i odczucia behawioralne Twoich klientów

Wracając do tych 1000zł zdziwionego klienta, przyjrzyjmy się cenom za hosting, rozliczenie jest miesięczne.

Decydując się na najprostszy sklep na magento 2, opcja jaka tylko wchodzi w grę to opcja od 20$/miesiąc. Zasoby te mogą zostać szybko wykorzystane przez magento, ruch na stronie, ilość zestawów cech, parametry, ilość produktów, multistore, ilość wtyczek, elastic search.

To tylko nie liczne elementy, które mogą nam znacznie podnieść miesięczny abonament. No i należy trochę doliczyć za backup danych, co w przypadku upcloud jest zrobione idealnie. Backup całego serwera robisz dosłownie w sekundę i tak samo szybko przywracasz, poezja.

Wrócę tylko do kosztów serwera, jeżeli zdecydujesz się mieć Elastic Search czyli lepszą i inteligentniejszą wyszukiwarkę, musisz na wejściu dorzucić minimum dodatkowo 4gb ramu. Sam widzisz koszta rosną. Jeśli jesteś zdziwiony, to porównam to do samochodów, czemu klocki hamulcowe do Bmw są droższe niż do Dacii?

cdn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *